Budowa PC – Komputer stacjonarny
Budowa PC – Komputer stacjonarny

Budowa PC – Komputer stacjonarny

Budowa PC – Komputer stacjonarny

Tak. Nadszedł ten dzień gdy na twoje konto wpłynęła trzynasta pensja. A może to już 14 pensja? Albo Janusz wypłacił w końcu nagrodę albo dał Tobie, (TAK, właśnie TOBIE) długo wyczekiwaną premię.

A Ty już od dawna wiesz co zrobisz z tą kasą. Bo masz już dość grania na telefonie podczas nasiadówek w WC.

Więc wchodzisz na stronę gdzie mają wszystko i szukasz. I znajdujesz „KOMPUTER GAMINGOWY”, a obok „PC DO GIER”. I tuż pod nimi „MOCNY ZESTAW DO GIER”. I tak sobie myślisz, skoro tak napisali, to tak musi być. Zapłacę i będę się cieszył super maszyną przez długie lata. I kupujesz. I super kurier przywozi ci super maszynę. Bez najmniejszego problemu podłączasz wszystko co przyszło w zestawie. I w końcu siadasz do niego. I wiedziony swoją słowiańskością odpalasz Wieśka, co dzika goni (czy jakoś tak). I uśmiech schodzi z Twej twarzy, bo zamiast super hiper ultra HD widzisz pikselozę, a obraz tnie się, jak dziadek przedwojenną brzytwą. I wtedy… budzisz się. Uff… to tylko zły sen. I postanawiasz, że nie kupisz gotowca, ale sam zbudujesz maszynę swoich marzeń. Tylko od czego zacząć..?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Do czego będę używał komputera?

Inne parametry będzie miał komputer do biura, a inne super wydajny komputer dla graczy. Istotna też jest kwota jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup komputera.

W każdym razie samodzielne złożenie komputera będzie miało sporo zalet, a choć może wydawać się to skomplikowane, to w rzeczywistości każdy powinien sobie z tym poradzić.

Po pierwsze: Płyta główna

To podstawowy i najważniejszy element komputera. Na płycie głównej montowane są poszczególne komponenty komputera, np. procesor, pamięć RAM, karta graficzna i dysk twardy czy napędy. Poprzez wybór płyty głównej w dużym stopniu decydujemy o tym do czego komputer będzie mógł służyć. Dobrze dobrana płyta główna pozwoli na późniejsza rozbudowę czy modernizację komputera co istotnie wpłynie na jego funkcjonalność i żywotność.

Od wyboru płyty głównej zależy m.in. jaki procesor będzie można zamontować, jaki typ i wielkość pamięci RAM będzie można wykorzystać.

Najpopularniejsze obecnie formaty płyt głównych to: ATX, microATX (pozwalające zaoszczędzić miejsce w mniejszej obudowie), EATX i WTX (większe i do bardziej profesjonalnych rozwiązań, w tym serwerowych).

Chipset płyty głównej decyduje o wydajności całego komputera. Obecnie najnowsze chipsety powiązane są z następującymi socketami: X299 i C422 (dla Intel socket LGA 2066) oraz X399 (dla AMD socket TR4). Najpopularniejsze natomiast to: H170, H270, Z170, Z270, Z370 (dla Intel socket LGA 1151) oraz B350, X370 (dla AMD socket AM4), A78, A88X (dla AMD socket FM2 i FM2+), 900FX i 990FX (dla AMD socket AM3+).

Istotne przy wyborze płyty głównej jest również posiadana przez nią ilość i rodzaj gniazd i portów: USB (3.1 i typu C), PCIe (x16 do podłączenia karty graficznej; x4 i x1 do podłączenia karty sieciowej czy dźwiękowej).

Po drugie: Procesor

Procesor odpowiada za koordynację wszystkich zadań wykonywanych przez PC. Do podstawowych zadań wystarczający będzie procesory dwurdzeniowe. Jednak aby komputer nie służył tylko do pasjansa 🙂 warto wybierać modele wyposażone w 4, 6, 8 albo więcej rdzeni. Komputer z większą liczbą rdzeni będzie wydajniejszy – lepiej poradzi sobie z pracą na kilku programach jednocześnie. O wydajności procesora decyduje również jego częstotliwość taktowania. Obecnie w przypadku PC wybiera się głównie pomiędzy procesorami dwóch firm: Intel oraz AMD. O tym, który procesor wybierzemy decyduje wcześniej wybrana płyta główna (no chyba, że płytę dobieramy pod procesor). Jeśli wybraliśmy już procesor, należy dobrać do niego odpowiednie chłodzenie – aktywne lub pasywne. Pasywne powinno być wystarczające przy słabszych procesorach – pamiętać należy, że im bardziej obciążony procesor, tym więcej ciepła wydzieli. Jeśli nieskutecznie je odprowadzimy, może skutkować to spadkiem wydajności albo niestabilną pracą komputera. Chłodzenie aktywne (powietrzem lub cieczą) będzie potrzebne w komputerach wykorzystywanych np. do gier czy obróbki zdjęć. Rozwiązanie to będzie efektywniejsze ale również głośniejsze. Ważnym elementem chłodzenia jest pasta termoprzewodząca, nakładana pomiędzy radiatorem a procesorem. Przy zakupie chłodzenia istotna jest również jego kompatybilność z wykorzystywanym gniazdem procesora – inne dla procesora Intel i inne dla procesora AMD.

Po trzecie: Pamięć RAM

Pamięć RAM jest pamięcią tymczasową komputera. To w niej przechowywane są wszystkie chwilowe informacje, jakich potrzebuje PC. Co do zasady, im więcej pamięci RAM tym więcej operacji można wykonać w tym samym momencie. Obecnie najpopularniejsze są pamięci RAM typu DDR4. Starsze płyty główne obsługują natomiast najczęściej DDR3. Pamięć RAM dobieramy pod możliwości w tym zakresie płyty głównej. Co ważne, wybierając płyty główne obsługujące pamięć RAM typu DDR5 nadal możemy stosować DDR4 (dzięki temu w przyszłości będziemy mogli łatwo udoskonalić nasz komputer).

Po czwarte: Karta graficzna

W skrócie, można powiedzieć, że dzięki karcie graficznej widzimy efekty pracy komputera na ekranie monitora. Efekty te możemy zobaczyć dzięki zintegrowanej karcie graficznej lub karcie dedykowanej. Karta zintegrowana będzie miała słabszą wydajność, najczęściej wystarczającą jednak dla zastosowań biurowych. Karty dedykowane będą miały większą wydajność dzięki czemu komputer będzie w stanie wyświetlić większą rozdzielczość i bardziej płynną animację. Obecnie najpopularniejsze dedykowane karty graficzne to karty Radeon serii RX i GeForce serii GTX i RTX. W większości wypadków do grania wystarczy model z 2 lub 4 GB pamięci GDDR5 128-bit. Patrząc przyszłościowo najlepiej wybrać 4 lub 6 GB pamięci GDDR5 192 lub 256-bit. Jeśli nasz portfel nie ma dna, zainwestować można w kartę, która ma co najmniej 8 GB pamięci GDDR5 – GDDR5X 256-bit lub 384-bit.

Po piąte: Dysk twardy

Najprościej rzecz ujmując, to miejsce, w którym zapisywane są pliki. Im większa pojemność dysku twardego, tym więcej dokumentów, zdjęć czy gier można na nim przechowywać. Obecnie najpopularniejsze są dwa typy dysków: HDD, o dużej pojemności, niższej prędkości, głośniejsze oraz SSD, bardziej wydajne, bezgłośne. Zastosowanie dysku SSD pozwoli na szybsze uruchamianie systemu i programów. Praca na plikach będzie również wydajniejsza. Warto zwrócić uwagę iloma i jakimi złączami dysponuje nasza płyta główna. Obecnie najczęściej spotykany jest SATA III oraz M.2.

Po szóste: Zasilacz Komputerowy

Dobraliśmy już wszystkie wyżej wymienione elementy, no to teraz musimy je zasilić. Obecnie zasilacze dostępne są najczęściej w trzech rozmiarach: ATX (typowe), SFX, TFX (do najmniejszych komputerów). Ale to nie rozmiar ma znaczenie ale jego moc – powinniśmy dobrać ją sumując zapotrzebowanie wszystkich podzespołów komputera, przyjmując jednocześnie niewielki zapas mocy (chyba, że w planach mamy szybką rozbudowę, wtedy przyjmijmy większy). Najczęściej spotykane modele zasilaczy mają moc 500W – 600W. Mocniejszy sprzęt może potrzebować i 1200W zasilacza.

Po siódme: Obudowa Komputerowa

Obudowę najlepiej wybierać na samym końcu, dostosowując ją do podzespołów, które zamierzamy kupić. Obudowa powinna umożliwiać łatwy dostęp do podzespołów oraz być na tyle przestronna aby w przyszłości z łatwością można było je zmodernizować. Warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność obudowy – liczbę i umiejscowienie portów USB i słuchawkowych, możliwość wysuwania dysków, wyciszenie.

No to jak już mamy złożony nasz wymarzony komputer, a konto nie świeci pustkami, pozostaje nam dokupić… PERYFERIA. Ale to już pozostawiamy na inną opowieść.

Artykuł By Kierownik
Grafika Pixabay

Skip to content